Boys Swimming History

IHSAA Sectional Champions

1963     1964     1965     1966     1967

1968     1974     1977     1979

IHSAA State Runner Ups

1962     1963     1964     1974     1977

IHSAA State Champions

1966     1967     1968

Northern Indiana Conference Champions

1959     1960     1961     1964     1965

1966     1967     1968     1969     1970

1971     1972     1973     1974     1975

1977     1979


IHSAA Mental Attitude Award Winners

Michael Slowey 1976


Northern Indiana Conference Coach of the Year

1996 Dick Beard


Indiana High School Swimming and Diving Hall of Fame

Charles Busse – Class of 2007

Mike Fitzgerald – Class of 2007

Dan Harrigan – Class of 2007

Mike Slowey – Class of 2011

Jeffery Clark – Class of 2015

Don Coar – Coach – Class of 2007

Steve Smith – Coach – Class of 2007


IHSAA Individual State Champions

1962 Randell Welch Diving

1963 Charles Busse 50 Freestyle

1963 Joseph Scheer Diving

1964 Charles Busse 50 Freestyle

1965 Charles Busse 100 Freestyle

1966 Michael Fitzgerald 200 Individual Medley

1966 Reid Lichtenfeld Diving

1967 Gary Gibboney Diving

1968 Mike Fitzgerald 200 Freestyle

1968 Mike Fitzgerald 400 Freestyle

1970 Jeff Clark 100 Freestyle

1973 Dan Harrington 200 Freestyle

1973 Dan Harrington 100 Backstroke

1974 Dan Harrington 200 Freestyle

1974 Dan Harrington 500 Freestyle

1974 John Fefeerman 100 Backstroke

1975 Phillip Thournburg 500 Freestyle

1974 Mike Slowey 100 Breaststroke

1976 Michael Slowey 200 Individual Medley

1976 Michael Slowey 100 Breaststroke

1977 John Komora 200 Individual Medley

1977 John Komora 100 Freestyle

1977 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1978 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1979 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1984 Richard Dennen 500 Freestyle

IHSAA Relay State Champions

1962 200 Freestyle Relay R. Welch, P. Klaer, L. Wise, P. Hayes

1963 200 Freestyle Relay T. Condon, R. Wachs, P. Hayes, C. Busse

1963 200 Medley Relay A. Callum, L. Wise, P. Hayes, C. Swinsick

1964 200 Freestyle Relay R. Wachs, R. Nelson, C. Busse, D. Jones, T. Decker, T. Poulen

1967 400 Freestyle Relay J. Hauflaire, T. Schrager, S. Madison, J. Decker

1974 200 Medley Relay S. Patterson, M. Slowey, G. Slutsky, J. Severyn

1976 200 Medley Relay D. Mennucci, J. Komora, M. Slowey, P. Thornberg

1978 200 Medley Relay A Ellett, T. Manley, G. Severyn, R. Zhiss


State Championship Coaches

Doan Coar 1966

Don Coar 1967

Don Coar 1968

State Runner Up Coaches

Don Coar 1962

Don Coar 1963

Don Coar 1964

Steve Smith 1974

Steve Smith 1977


Northern Indiana Conference Championship Coaches

Joe Laiber 1959

Bob Scannell 1960

Bob Scannell 1961

Don Coar 1964

Don Coar 1965

Don Coar 1966

Don Coar 1967

Don Coar 1968

Don Coar 1969

Dennis Stities 1970

Dennis Stites 1971

Denniss Stites 1972

Dennis Stites 1973

Steve Smith 1974

Steve Smith 1975

Steve Smith 1977

Steve Smith 1979


Below is a complete championship history of the John Adams Boys Swimming and Diving Team in the IHSAA and NIC. The Northern Indiana Conference began naming athlete to All Conference teams in the mid to late 1970s in most sports.

IHSAA Sectional Individual Champions

1963 Charles Busse 50 Freestyle

1963 Daniel Jones 100 Backstroke

1963 Lee Wise 100 Butterfly

1963 Thomas Poulin Diving

1964 Charles Busse 50 Freestyle

1964 Joseph Scheer Diving

1965 Joseph Hauflaire 200 Freestyle

1965 Reid Lichtenfels Diving

1965 Michael Fitzgerald 400 Freestyle

1966 Scott Madison 200 Freestyle

1966 Michael Fitzgerald 200 Individual Medley

1966 John Lichtenfels Diving

1966 Michel Zablocki 100 Butterfly

1966 Paul Goetz 100 Backstroke

1966 Michael Fitzgerald 400 Freestyle

1967 Bill Fitzgerald 200 Freestyle

1967 Mike Fitzgerald 200 Individual Medley

1967 Gary Gibboney Diving

1967 Mike Fitzgerald 100 Butterfly

1967 Joe Hauflaie 100 Freestlye

1967 Bill Fitzgerald 400 Freestyle

1968 Michael Fitzgerald 200 Freestyle

1968 James Herreman 200 Individual Medley

1968 Frank Fahey 100 Butterfly

1968 Jerry Decker 100 Freestyle

1968 Michael Fitzgerald 400 Freestyle

1968 James Herreman 100 Breaststroke

1969 William Fitzgerald 200 Freestyle

1969 Jeff Clark 50 Freestyle

1969 Jeff Clark 100 Freestyle

1969 William Fitzgerald 400 Freestyle

1970 Jeff Clark 200 Freestyle

1970 John Hall 50 Freestyle

1970 Jeff Lichtenfels Diving

1970 Jeff Clark 100 Freestyle

1970 Dennis Daniel 100 Backstroke

1970 Pat Hickey 100 Breaststroke

1971 Gary Doetsch 200 Freestyle

1971 Dan Harrington 100 Backstroke

1973 David Harrington 200 Freestyle

1973 John Feferman 400 Freestyle

1973 Daniel Harrington 100 Backstroke

1974 Dan Harrington 200 Freestyle

1974 Lloyd Emmons Diving

1974 Dan Harrington 500 Freestyle

1974 John Feferman 100 Backstroke

1974 Mike Slowey 100 Breaststroke

1975 Michael Slowey 200 Individual Medley

1975 Michael Slowey 100 Breaststroke

1976 Michael Slowey 200 Individual Medley

1976 Michael Slowey 100 Breaststroke

1977 John Komoro 200 Individual Medley

1977 Daniel Flynn 50 Freestyle

1977 Anthony Ellett 100 Butterfly

1977 John Komoro 100 Freestyle

1977 Anthony Ellett 100 Backstroke

1977 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1978 Anthony Ellett 50 Freestyle

1978 Anthony Ellett 100 Freestyle

1978 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1979 Ronald Zhiss 200 Individual Medley

1979 Michael Deren 50 Freestyle

1979 Gary Severyn 100 Freestyle

1979 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1980 Michael Deren 100 Butterfly

1982 Richard Dennen 500 Freestyle

1983 Richard Dennen 500 Freestyle

1983 John Amico 100 Breaststroke

1984 Richard Dennen 200 Freestyle

1994 Richard Dennen 500 Freestyle

1987 Peter Mullen 200 Freestyle

1988 James Cobb Diving

1989 James Cobb Diving

1990 Stephen Jones 200 Freestyle

1990 Stephen Jones 100 Freestyle

1992 Joshua Saylor 200 Individual Medley

1992 Joshua Saylor 100 Backstroke

1998 Tony Xie Diving

2000 Pat Wargo 100 Backstroke

2001 David Bursch 100 Butterfly

2001 Patrick Wargo 100 Backstroke

2002 Samuel Neher 500 Freestyle

2011 Guilherme Guedes Diving

IHSAA Sectional Relay Champions

1963 200 Freestyle Relay T. Condon, R. Wachs, P. Hayes, C. Busse

1963 200 Medley Relay A. Callum, L. Wise, P. Hayes, C. Swinsick

1964 200 Freestyle Relay R. Wachs, R. Nelson, C. Busse, D. Jones, T. Decker, T. Poulen

1964 200 Medley Relay P. Goetz, L. Wise, R. Wachs, J. Reuter, M. Nova, C. Swinsick

1965 200 Medley Relay M. Huey, J. Condon, S. Schrajer, M. Zablocki

1965 200 Freestyle Relay C. Swimstick, T. Decker, M. Zablocki, J. Hauflaire

1966 200 Medley Relay P. Goetz, R. Rosenstein, M. Zablocki, J. Hauflaire

1967 400 Freestyle Relay J. Hauflaire, T. Schrager, S. Madison, J. Decker

1968 400 Freestyle Relay J. Szuba, J. Ford, S. Wise, J. Decker, T. Schrager

1973 400 Freestyle Relay M. Balthazaer, N. Busch, J. Deren, J. Feterman, D. Harrington, S. Lehr,

1973 E. Tweedell, M Weger

1974 200 Medley Relay S. Patterson, M. Slowey, G. Slutsky, J. Severyn

1974 400 Freestyle Relay D. Harrington, D. Kiley, J. Komora, P. Thornberg

1976 200 Medley Relay J. Komora, M. Slowey, P. Thornberg, D. Flynn

1977 200 Medley Relay K. Deneen, A. Ellett, D. Flynn, T. Manley, D. Mennucci, D. Pouszck,

T. Wehrkan, R. Zhiss

1977 400 Freestyle Relay G. Goetz, J. Komora, R. Manley, T. Parent, G. Sevyryn, D. Strong,

H. Sunderlyn, B. Tretheway

1978 200 Medley Relay R. Zhiss, G. Severyn, A. Ellett, T. Manley, T. Botdorf, J. Engle,

D. Pouszck, B Tretheway

1979 200 Medley Relay T. Batdorf, B. Doering, T. Henderson, T. Manley, D. Pauszck,

B. Tretheway, C. Wuishpard, R. Zhiss

1980 200 Medley Relay J. Amico, C. Clarlsey, M. Deren, T. Henderson, A. Jacobs, C. Wuischpard

2011 200 Freestyle Relay C. Ludwick, L. Meyer, N. Dehorn, N. Raymond

IHSAA Individual State Champions

1962 Randell Welch Diving

1963 Charles Busse 50 Freestyle

1963 Joseph Scheer Diving

1964 Charles Busse 50 Freestyle

1965 Charles Busse 100 Freestyle

1966 Michael Fitzgerald 200 Individual Medley

1966 Reid Lichtenfeld Diving

1967 Gary Gibboney Diving

1968 Mike Fitzgerald 200 Freestyle

1968 Mike Fitzgerald 400 Freestyle

1970 Jeff Clark 100 Freestyle

1973 Dan Harrington 200 Freestyle

1973 Dan Harrington 100 Backstroke

1974 Dan Harrington 200 Freestyle

1974 Dan Harrington 500 Freestyle

1974 John Fefeerman 100 Backstroke

1975 Phillip Thournburg 500 Freestyle

1974 Mike Slowey 100 Breaststroke

1976 Michael Slowey 200 Individual Medley

1976 Michael Slowey 100 Breaststroke

1977 John Komora 200 Individual Medley

1977 John Komora 100 Freestyle

1977 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1978 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1979 Ronald Zhiss 100 Breaststroke

1984 Richard Dennen 500 Freestyle

IHSAA State Relay Champions

1962 200 Freestyle Relay R. Welch, P. Klaer, L. Wise, P. Hayes

1963 200 Freestyle Relay T. Condon, R. Wachs, P. Hayes, C. Busse

1963 200 Medley Relay A. Callum, L. Wise, P. Hayes, C. Swinsick

1964 200 Freestyle Relay R. Wachs, R. Nelson, C. Busse, D. Jones, T. Decker, T. Poulen

1967 400 Freestyle Relay J. Hauflaire, T. Schrager, S. Madison, J. Decker

1974 200 Medley Relay S. Patterson, M. Slowey, G. Slutsky, J. Severyn

1976 200 Medley Relay D. Mennucci, J. Komora, M. Slowey, P. Thornberg

1978 200 Medley Relay A Ellett, T. Manley, G. Severyn, R. Zhiss


Northern Indiana Conference All Conference Teams

First Team

2011 William Guedes Diving

1993 Josh Saylor 100 Backstroke

1990 Steve Jones 50 Freestyle

1990 Steve Jones 100 Freestyle

1989 Derek Walley 200 Freestyle

1989 Rusty Cobb Diving

1989 Derek Walley 100 Butterfly

1987 P.H. Mullen 200 Freestyle

1987 P.H. Mullen 200 Individual Medley

1987 Larry Piser Diving

1986 T.H. Mullen 500 Freestyle

1984 Richard Dennen 200 Freestyle

1984 Richard Dennen 500 Freestyle

1981 Mike Deren 100 Freestyle

1980 Mike Deren 100 Butterfly

1979 200 Medley Relay D. Pauszek, R. Zhiss, T. Manley, T. Henderson

Second Team

2011 Luke Meyer 200 Individual Medley

2011 Luke Meyer 100 Freestyle

2011 200 Freestyle Medley L. Meyer, N. Dehorn, C. Ludwick, E. Lodge

2002 David Busch 50 Freestyle

2001 Patrick Wargo 100 Freestyle

2001 Patrick Wargo 100 Backstroke

2000 Patrick Wargo 100 Backstroke

1999 Tony Xie Diving

1993 Josh Saylor 200 Individual Medley

1989 200 Freestyle Relay S. Bennett, S. Jones, A. DeLorenzo, D. Walley

1988 James Cobb Diving

1986 T.H. Mullen 200 Freestyle

1983 Rick Dennen 200 Freestyle

1983 Rick Dennen 500 Freestyle

1982 Rick Dennen 200 Freestyle

1982 Rick Dennen 500 Freestyle

1981 Mike Deren 100 Butterfly

1980 200 Medley Relay C. Wuischpard, J. Amico, M. Deren, T. Henderson

1979 Gary Severyn 200 Freestyle

1979 Gary Severyn 100 Freestyle

Honorable Mention

2013 Anthony Kolbus 100 Butterfly

2012 Anthony Kolbus 100 Butterfly

2011 400 Freestyle Relay C. Ludwick, J. Stamets, L. Meyer, E. Lodge

2009 200 Freestyle Relay L. Meyer, C. Ludwick, J. Meyer, T. Whitcomb

2004 David Busch 50 Freestyle

2004 David Busch 100 Butterfly

2001 200 Medley Relay P. Wargo, J. Blanton, D. Busch, K. Perri

2001 200 Freestyle Relay P. Wargo, J. Blanton, S. Neher, D. Busch

2000 200 Medley Relay P. Wargo, A. McCaslin, D. Sadawi-Konefka, D. Huntington

1999 Patrick Wargo 100 Backstroke

1992 200 Medley Relay J. Saylor, J. Walley, J. Sieradzki, D. Patten

1992 Josh Saylor 200 Individual Medley

1992 Dorian Patten 50 Freestyle

1992 200 Freestyle Relay J. Walley, J. Saylor, D. Bennett, D. Patten

1992 Josh Saylor 100 Backstroke