Former Eagles In College

John Adams is proud of all of our hard working student athletes on a daily basis. We are also especially proud of the hard work and achievements of our former Eagles who are currently competing at the collegiate level. 

John Adams has a rich history of sending student athletes to compete at the next level. Below is a list of former John Adams student athletes who are currently playing a sport at the collegiate level.

For additions/subtractions to this list please contact Sports Information Director Matthew Byers at mbyers@sbcsc.k12.in.us


Class of 2015

Shaq Vann – Eastern Michigan University – Football

Danny Pinter – Ball State University – Football

Shannon Hutchinson – Ursuline College – Women’s Soccer

 


Class of 2016

Catherine Mittiga – Eastern Michigan University – Women’s Track and Field

Tajaa Fair – Indiana State University – Women’s Track and Field

Brandon Wadley – Grand Valley State University – Football

 


Class of 2017

Mary Claire Brunette – Western Michigan University – Women’s Soccer

Will Jeffers – St Xavier – Men’s Basketball

 


Class of 2018

Milton Toliver – Grand Valley State University – Men’s Track and Field

Lane McDonald – Eastern Tennessee State University – Women’s Triathlon

Rico Swanson Jr – Ancilla College – Men’s Basketball

Axel Valenzuala – Holy Cross – Men’s Soccer

Cooper Lee – Trine University – Baseball

 


Class of 2019

Claire Butler – Manchester College- Women’s Track and Field

Jackson Joyce – Illinois Wesleyan – Football

Shak Johnson – Ancilla College – Men’s Basketball

Brielle Wilkins – Judson University – Women’s Volleyball

Katie Schrems – Concordia University – Volleyball

Julia McKenna – Notre Dame – Fencing

Hansell Alvarez Lopez – Holy Cross – Men’s Soccer

Lexi Bare Davis – Ancilla College- Softball

Alayzia Maxwell – Marian University – Cheerleading

Regan Sheipline – Goshen College – Softball

Zac Grey – Albion College – Baseball

Hannah Mihut – Bethel University – Women’s Soccer

Tre Grey – University of St Francis – Football

Jakob Forsythe – Bethel University – Men’s Swimming

Elmin Ejup – Holy Cross – Men’s Soccer

Adam Kern – Ball State University – Hockey

Kayla Ott – Ancilla College – Women’s Soccer

 


Class of 2020

Ira Armstead – University of Virginia – Football

Eamin Lynch – Bethel University – Women’s Swimming

Arturo Ortiz – Ancilla College – Men’s Soccer

Tania Gonzalez – Bethel University – Women’s Swimming