Girls Track and Field History

IHSAA Sectional Champions

1980     1981     1982     1983     1998

1999     2000    2001    2003     2015

IHSAA Regional Champions

1998    1999    2000    2001

2002    2005   2011

 

Northern Indiana Conference Champions

1980     1981     1982     1998

1999     2000    2001    2005

South Bend City Meet Champions

1980     1981     1982     1987     1989

1991     1995     1998     1999     2000

2001    2002    2003    2004     2012

2013    2014     2015     2016     2018


Northern Indiana Conference Coach of the Year

1998 – Ed Kelly

2000 – Ed Kelly

2001 – Ed Kelly

2005 – Bruce Urban

Northern Indiana Conference MVP

1997 – Lindsey Jones

1998 – Katie Koellner

2000 – Katie Koellner

2001 – Sheila May

2002 – LaQuesha Taylor

2005 – Caitlin Lauer

2011 – Aaliyah McKinney

2012 – Aaliyah McKinney

2017 – Joselyn Mwenifumbo

2018 – Joselyn Mwenifumbo


IHSAA State Champions

LaQuisha Taylor – 2001 – 300 Hurdles

Caitlin Lauer – 2005 – 400 Dash


IHSAA Sectional Individual Champions

1975 Kathleen Kujawski Mile Run

1980 Sherry Bolden 100 Hurdles

1980 Elizabeth Carter 400 Dash

1980 Mary Amico High Jump

1980 Lisa McKnight Discus

1981 Tessa Billups 200 Dash

1981 Lisa McKnight Discus

1982 Tessa Billups 100 Dash

1982 Elizabeth Carter 400 Dash

1982 Julie Davis 200 Dash

1983 Danosir Jenkins 100 Hurdles

1983 Tessa Billups 100 Dash

1983 Tessa Billups 200 Dash

1986 Kasi Bolden 300 Hurdles

1987 Kasi Bolden 100 Hurdles

1987 Kasi Bolden 300 Hurdles

1988 Kasi Bolden 100 Hurdles

1988 Kasi Bolden 300 Hurdles

1989 Kasi Bolden 100 Hurdles

1989 Kasi Bolden 300 Hurdles

1990 Monique Howard Long Jump

1995 Nakia Jackson 400 Dash

1997 Lindsey Jones 1600 Run

1997 Lindsey Jones 800 Run

1998 Lindsey Jones 100 Hurdles

1998 Jennifer Winters 100 Dash

1998 Katie Koellner 1600 Run

1998 Lindsey Jones 300 Hurdles

1998 Katie Koellner 800 Run

1999 Katie Koellner 1600 Run

1999 Sheila May 400 Dash

1999 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

1999 Erin Tschida 800 Run

2000 LaQuesha Taylor 100 Hurdles

2000 Sheila May 400 Dash

2000 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2000 Erin Tschida 800 Run

2000 Jennifer Winters 200 Dash

2000 Candace Gooden Discus

2001 LaQuesha Taylor 100 Hurdles

2001 Jennifer Winters 100 Dash

2001 Katie Koellner 1600 Run

2001 Sheila May 400 Dash

2001 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2001 Katie Koellner 800 Run

2001 Jennifer Winters 200 Dash

2002 Caitlin Lauer 800 Run

2002 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2003 LaTonya Booker 100 Dash

2003 Hillary Griffith 200 Dash

2003 Caitlin Lauer 400 Dash

2003 Brittney Bolden 100 Hurdles

2004 Caitlin Lauer 200 Dash

2004 Caitlin Lauer 400 Dash

2004 Brittney Bolden 100 Hurdles

2005 Hillary Griffith 100 Dash

2005 Caitlin Lauer 200 Dash

2005 Caitlin Lauer 400 Dash

2005 Brittney Bolden 100 Hurdles

2006 Hillary Griffith 200 Dash

2007 Chaz Sullivan 200 Dash

2009 Savannah Newsome 100 Dash

2010 Savannah Newsome 400 Dash

2010 Amani Morgan 100 Hurdles

2011 Aaliyah McKinney 100 Dash

2011 Aaliyah McKinney 200 Dash

2011 Savannah Newsome 400 Dash

2012 Aaliyah McKinney 100 Dash

2012 Aaliyah McKinney 200 Dash

2013 Dezha Moore 100 Hurdles

2013 Taloni Reese Shout Put

2014 Dezha Moore 100 Hurdles

2014 Ashley Jerue Pole Vault

2014 Jenna Thomas Discus

2015 Ahmanah Woods 400 Dash

2015 Tajaa Fair 100 Hurdles

2015 Katheryn Wiederrecht 300 Hurdles

2015 Rachel Parker Discus

2016 Tajaa Fair 100 Hurdles

2016 Tajaa Fair 300 Hurdles

2017 Joselyn Mwenifumbo 100 Hurdles

2017 Mayah Knowlton High Jump

2018 Joselyn Mwenifumbo 100 Hurdles

2018 Joselyn Mwenifumbo 300 Hurdles

IHSAA Sectional Relay Champions

1980 800 Relay S. Bolden, K. Manley, A. Shaumber, J. Davis

1980 880 Medley L. Ivey, R. Clark, S. Bolden, E. Carter

1983 400 Relay R. Clark, D. Grundy, D. Jenkins, T. Billups

1984 400 Relay T. Forrest, C. Clark, M. Rouse, D. Grundy

1995 1600 Relay L. Jones, T. Rice, D. Chambers, N. Jackson

1997 3200 Relay S. Creary, E. Linder, L. Jones, S. Sterba

1998 3200 Relay S. Creary, S. Sterba, K. Koellner, L. Jones

1998 1600 Relay J. Winters, S. May, K. Koellner, L. Jones

1999 3200 Relay S. Creary, M. Frisk, E. Tschida, A. Wieber

2000 3200 Relay K. Koellner, J. Phillips, E. Tshida, S. May

2000 400 Relay L. Taylor, S. May, I. Dixon, J. Winters

2000 1600 Relay L. Taylor, J. Winters, E. Tschida, S. May

2001 3200 Relay S. May, K. Koellner, J. Phillips, S. Hite

2001 400 Relay L. Taylor, S. May, L. Dickerson, J. Winters

2001 1600 Relay L. Taylor, J. Winters, K. Koellner, S. May

2002 1600 Relay B. Bolden, K. Englert, C. Hiler, S. Hite, C. Lauer, L. Taylor

2002 3200 Relay K. Englert, C. Hiler, S. Hite, C. Lauer, C. Vaerwyck, A. Wieber

2003 400 Relay T. Bailey, L. Booker, N. SHelton, H. Griffith, B. Dempsey, M. Jones

2003 1600 Relay L. Booker, W. Dempsey, C. Lauer, N. Shelton, B. Bolden, H. Griffith

2004 400 Relay C. Lauer, L. Booker, N. Shelton, H. Griffith, B. Dempsey

2005 400 Relay L. Booker, H. Griffith, B. Bolden, C. Lauer, T. Scales, A. Anderson

2005 1600 Relay L. Booker, A. Anderson, J. Patterson, C. Lauer, B. Bolden, W. Dempsey

2010 400 Relay A. Morgan, S. Newsome, E. Harper, A. McKinney

2010 1600 Relay A. McKinney, C. Stoner, T. Reese, S. Newsome

2011 400 Relay A. Morgan, S. Newsome, G. Williams, A. McKinney, A Locke, A. Barnum

2011 1600 Relay G. Williams, A. McKinney, C. Stoner, S. Newsome, J. Nelson, A. Locke

2012 1600 Relay A. Woods, G. Williams, C. Stoner, A. McKinney, J. Nelson, D. Moore

2014 400 Relay A. Moon, D. Moore, C. Mittiga, J. Lottie, D. Johnson, T. Scott, K. Wiederrecht

2014 1600 Relay C. Mittiga, D. Moore, J. Thomas, A. Woods

2015 400 Relay T. Fair, J. Lottie, C. Mittiga, K. Wiederrecht

2016 400 Relay T. Fair, C. Mittiga, A. Punch, J. Lottie

IHSAA Regional Individual Champions

1988 Kasi Bolden 300 Hurdles

1997 Lindsey Jones 800 Run

1998 Lindsey Jones 100 Hurdles

1998 Lindsey Jones 300 Hurdles

1999 LaQuesha Taylor 100 Hurdles

1999 Katie Koellner 1600 Run

1999 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2000 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2001 LaQuesha Taylor 100 Hurdles

2001 Sheila May 400 Dash

2001 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2001 Katie Koellner 800 Run

2001 Jennifer Winters 200 Dash

2002 LaQuesha Taylor 100 Hurdles

2002 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2003 Caitlin Lauer 400 Dash

2005 Hillary Griffith 100 Dash

2005 Hillary Griffith 200 Dash

2005 Caitlin Lauer 400 Dash

2004 Caitlin Lauer 200 Dash

2004 Caitlin Lauer 400 Dash

2007 Chaz Sullivan 200 Dash

2010 Savannah Newsome 400 Dash

2010 Amani Morgan 100 Hurdles

2011 Aaliyah McKinney 100 Dash

2011 Aaliyah McKinney 200 Dash

2011 Amani Morgan 100 Hurdles

2012 Aaliyah McKinney 100 Dash

2012 Aaliyah McKinney 200 Dash

2014 Dezah Moore 100 Hurdles

2015 Katheryn Wiederrecht 300 Hurdles

2016 Tajaa Fair 100 Hurdles

2018 Joselyn Mwenifumbo 100 Hurdles

IHSAA Regional Relay Champions

1997 3200 Relay S. Creary, S. Sterba, L. Jones, E. Linder

1999 1600 Relay L. Taylor, E. Tschida, S. may, K. Koellner

2000 3200 Relay C. Binder, C. Brubaker, K. Koellner, S. May

2000 1600 Relay K. Koellner, S. may, J. Phillips, L. Taylor

2001 1600 Relay L. Taylor, J. Winters, K. Koellner, S. May

2002 1600 Relay S. Hite, B. Bolden, C. Lauer, L. Taylor

2005 400 Relay L. Booker, H. Griffith, B. Bolden, C. Lauer, T. Scales, A. Anderson

2005 1600 Relay L. Booker, A. Anderson, J. Patterson, C. Lauer, B. Bolden, W. Dempsey

2010 400 Relay A. Morgan, S. Newsome, E. Harper, A. McKinney

2010 1600 Relay A. McKinney, C. Stoner, T. Reese, S. Newsome

2012 400 Relay G. Williams, A Locke, C. Stoner, A. McKinney, J. Nelson

2012 1600 Relay G. Williams, A. Woods, C. Stoner, A. McKinney, D. Moore, A. Locke

2014 1600 Relay C. Mittiga, D. Moore, J. Thomas, A. Woods

2015 400 Relay T. Fair, J. Lottie, C. Mittiga, K. Wiederrecht

2016 400 Relay T. Fair, C. Mittiga, A. Punch, J. Lottie


 

Northern Indiana Conference All Conference Team

First Team

1980 880 Medley Relay N. Ivy, R. Clark, A Shuamber, E. Carter

1980 Lisa McKnight Discus

1981 Beth Carter 400 Dash

1981 Elizabeth Carter High Jump

1981 Lisa McKnight Discus

1981 400 Relay S. Bolden, J. Davis, A. Watson, T. Billups

1981 800 Relay D. Woodhurst, K. Manley, N. Ivy, E. Carter

1982 800 Relay T. Billups, K. Manley, N. Ivy, E. Carter

1982 Elizabeth Carter 400 Dash

1982 Tessa Billups 200 Dash

1982 Elizabeth Carter High Jump

1983 Tessa Billups 100 Dash

1983 Tessa Billups 200 Dash

1983 Jana Kolar High Jump

1988 Kasi Bolden 100 Hurdles

1989 Kasi Bolden 100 Hurdles

1990 Monique Howard 200 Dash

1994 Josie Anadan 400 Dash

1996 Nakia Shelton 400 Dash

1997 Lyndsey Jones 800 Run

1997 Lyndsey Jones High Jump

1998 Lyndsey Jones 100 Hurdles

1998 Katie Koellner 1600 Run

1998 Lyndsey Jones 300 Hurdles

1998 Katie Koellner 800 Run

1998 1600 Relay J. Winters, I. Dixon, K. Koellner, L. Jones

1999 Katie Koellner 1600 Run

1999 LaQuesha Tayor 300 Hurdles

1999 Katie Koellner 800 Run

1999 1600 Relay L. Taylor, S. May, A. Wieber, E. Tschida

2000 Katie Koellner 1600 Run

2000 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2000 Katie Koellner 800 Run

2000 Sheila May Long Jump

2000 Katie Koellner High Jump

2000 Candace Gooden Shot Put

2000 Candace Gooden Discus

2000 1600 Relay L. Taylor, J. Phillips, K. Koellner, S. May

2001 LaQuesha Taylor 100 Hurdles

2001 Jennifer Winters 100 Dash

2001 Katie Koellner 1600 Run

2001 Sheila May 400 Dash

2001 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2001 Katie Koellner 800 Run

2001 Jennifer Winters 200 Dash

2001 Heidi Superczynski High Jump

2001 Sheila May Long Jump

2001 400 Relay L. Taylor, S. May, L. Dickerson, J. Winters

2001 1600 Relay L. Taylor, J. Phillips, K. Koellner, S. May

2002 LaQuesha Taylor 100 Hurdles

2002 Caitlin Lauer 400 Dash

2002 LaQuesha Taylor 300 Hurdles

2002 Brittney Bolden Long Jump

2002 3200 Relay C. Hite, K. Englert, C. Hiler, C. Lauer

2002 1600 Relay C. Hite, C. Hiler, C. Lauer, L. Taylor

2003 Tonya Booker 100 Dash

2003 Hillary Griffith 200 Dash

2003 Brittney Bolden 100 Hurdles

2003 Brittney Bolden Long Jump

2003 400 Relay T. Bailey, T. Booker, N. Shleton, H. Griffith

2004 Caitlin Lauer 400 Dash

2004 Caitlin Lauer 200 Dash

2005 Caitlin Lauer 400 Dash

2005 Caitlin Lauer 200 Dash

2005 Allison Moore 3200 Run

2005 400 Relay L. Booker, H. Griffith, B. Bolden, C, Lauer

2005 1600 Relay L. Booker, A. Anderson, H. Griffith, C. Lauer

2006 Hillary Griffith 100 Dash

2010 Aliyah McKinney 200 Dash

2010 400 Relay A. Morgan, S. Newsome, L. Kindred, A. McKinney

2010 1600 Relay A. McKinney, C. Stoner, T. Reese, S. Newsome

2011 Amani Morgan 100 Hurdles

2011 Aaliyah McKinney 100 Dash

2011 Savanah Newsome 400 Dash

2011 Aaliyah McKinney 2000 Dash

2011 400 Relay A. Morgan, S. Newsome, G. Williams, A. McKinney

2011 1600 Relay A. McKinney, G. Williams, C. Stoner, S. Newsome

2012 Dezha Moore 100 Hurdles

2012 Aaliyah McKinney 100 Dash

2012 Aaliyah McKinney 200 dash

2012 400 Relay A. McKinney, C. Stoner, A. Locke, G. Williams

2012 1600 Relay C. Stoner, A. McKinney, D. Moore, A. Woods

2013 Ahmanah Woods 400 Dash

2014 Ahmanah Woods 400 Dash

2014 Dezha Moore 300 Hurdles

2014 1600 Relay C. Mittiga, D. Moore, A. Woods, J. Thomas

2015 Katheryn Weiderecht 300 Hurdles

2015 Mayah Knowlton High Jump

2015 400 Relay A. Moon, C. Mittiga, K. Weiderrecht, J. Lottie

2016 Joselyn Mwenifumbo 100 Hurdles

2016 Tajaa Fair 300 Hurdles

2016 400 Relay T. Fair, C. Mittiga, A. Punch, J. Lottie

2017 Joselyn Mwenifumbo 100 Hurdles

2017 Jessiyah Lottie 200 Dash

2017 Joselyn Mwenifumbo Long Jump

2017 Mayah Knowlton High Jump

2018 Joselyn Mwenifumbo 100 Hurdles

2018 Joselyn Mwenifumbo 300 Hurdles

2018 Alecia Parker Shot Put

Second Team

1979 Carol Payne 100 Dash

1979 Carol Payne 220 Dash

1979 Linda Lowman 880 Run

1979 880 Medley Relay R. Dickens, C. Wood, J. Cook, C. Buehler

1980 Sherry Bolden 100 Hurdles

1980 Linda Lowman 800 Run

1980 Mary Amico High Jump

1981 Sherry Bolden 100 Hurdles

1981 Tessa Billups 200 Dash

1981 Lisa McKnight Shot Put

1982 Danoris Jenkins 100 Hurdles

1987 Kasi Bolden 100 Hurdles

1988 Kasi Bolden 300 Hurdles

1988 Kasi Bolden Long Jump

1990 Monique Howard 100 Dash

1997 Lindsey Jones 1600 Run

1998 Jennifer Winters 100 Dash

1998 400 Relay ????

1998 Jennifer Winters 200 Dash

1998 Lindsey Jones High Jump

1999 Johanna Phillips 300 Hurdles

1999 Eris Tschida 800 Run

1999 Candace Gooden Shot Put

1999 Candace Gooden Discus

1999 400 Relay L. Taylor, S. May, I. Dixon, J. Winters

1999 3200 Relay S. Creary, E. Tschida, A. Wieber, M. Frisk

2000 LaQuesha Taylor 100 Hurdles

2000 Sheila May 400 Dash

2000 400 Relay L. Taylor, S. May, I. Dixon, J. Winters

2001 Laura Dickerson 100 Hurdles

2001 Johanna Philips 300 Hurdles

2001 Tamika Simmons Shot Put

2001 Tamika Simmons Discus

2001 3200 Relay J. Phillips, K. Koellner, S. Hite, E. Tschida

2002 Brittney Bolden 100 Hurdles

2002 Caitlin Hiler 1600 Run

2003 Hillary Griffith 100 Dash

2003 Caitlin Lauer 800 Run

2004 Brittney Bolden 100 Hurdles

2004 Laquisha Lee Discus

2004 400 Relay C. Lauer, T. Booker, N. Shelton, H. Griffith

2004 1600 Relay L. Booker, W. Dempsey, N. Shelton, C. Lauer

2005 Brittney Bolden 100 Hurdles

2005 Hillary Griffith 100 Dash

2005 Joanna Patterson 1600 Run

2005 Hillary Griffith 200 Dash

2005 Brittney Bolden Long Jump

2006 Hillary Griffith 200 Dash

2006 400 Relay B. Bolden, L. Booker, A. Anderson, H. Giffith

2006 3200 Relay M. Catanzarite, W. Dempsey, B. Dempsey, J. Patterson

2007 Chaz Sullivan 100 Dash

2007 ChazSullivan 200 Dash

2008 Savanah Newsome 100 Dash

2008 Savanah Newsome 200 Dash

2010 Aaliyah McKinney 100 Dash

2010 Savanah Newsome ???

2011 Georgia Williams 400 Dash

2012 Ahmanah Woods 400 Dash

2012 Dezha Moore 300 Hurdles

2013 1600 Relay C. Mittiga, V. Dereria, A. Perkins, A. Woods

2014 Ahmanah Woods 400 Dash

2014 Jenna Thomas 300 Hurdles

2014 Ashley Jerue Pole Vault

2014 400 Relay A. Moon, J. Lottie, C. Mittiga, T. Fair

2015 Tajaa Fair 100 Hurdles

2015 Tajaa Fair 300 Hurdles

2015 Joselyn Mwenifumbo High Jump

2015 Sanela Begic Discus

2016 1600 Relay T. Fair, A. Punch, J. Lottie, C. Mittiga

2017 400 Relay J. Lottie, J. Mwenifumbo, R. Latender, A. Mihut

2018 Joselyn Mwenifumbo High Jump

2018 Joselyn Mwenifumbo Long Jump

2018 1600 Relay H. Mihut, A. Mihut, J. Mihut, A. Wiggins

Honorable Mention

1990 Sue Austgen 1600 Run

1993 Amy VanLaecke 100 Hurdles

1995 Nakia Jackson 400 Dash

1995 1600 Relay L. Jones, T. Rice, D. Chambers, N. Jackson

1996 Sonya Sterba 1600 Run

1996 1600 Relay S. Creary, D. Chambers, M. Brown, N. Jackson

1997 Lindsey Jones 1600 Run

1997 3200 Relay E. Linder, S. Sterba, S. Creary, A. Dodds

1998 Sonya Sterba 1600 Run

1999 Laquesha Taylor 100 Hurdles

1999 Jennifer Winters 100 Dash

1999 Jennifer Winters 200 Dash

2000 Jennifer Winters 100 Dash

2000 Erin Tschida 800 Run

2000 Tamika Simmons Shot Put

2001 Laura Dickerson High Jump

2002 Brittney Bolden 300 Hurdles

2002 Sara Hite 800 Run

2002 Anne Weiber 3200 Run

2003 Rachel Lauer Discus

2004 Brittney Bolden Long Jump

2005 Latonya Booker 100 Dash

2008 400 Relay A. Morgan, T. Moore, J. Smith, S. Newsome

2009 Amani Morgan 100 Hurdles

2009 Savannah Newsome 100 Dash

2009 Savannah Newsome 200 Dash

2010 Amani Morgan 100 Hurdles

2010 Savanah Newsome 100 Dash

2011 Savanah Newsome 100 Dash

2012 Georgia Williams 200 Dash

2013 400 Relay C. Mittiga, D. Moore, J Thomas, M. Smith

2014 Dezha Moore High Jump

2014 Taloni Reese Discus

2014 Taloni Reese Shot Put

2015 Kathryn Weiderrecht 100 Hurdles

2015 Ahmanah Woods 100 Dash

2015 Catherine Mittiga Long Jump

2015 1600 Relay A. Woods, J. Mwenifumbo, C. Mittiga, J. Lottie

2016 Mayah Knowlton High Jump

2016 Catherine Mittiga Long Jump

2017 Joselyn Mwenifumbo 300 Hurdles

2018 Janiya Coleman 100 Dash