John Adams Athletics Championship History

8 State Championships

11 State Runner Ups

8 Semi State Championships

37 Regional Championships

96 Sectional Championships

57 State Champions

4 Semi State Champions

118 Regional Champions

462 Sectional Champions

4 IHSAA Mental Attitude Award Numbers

94 Northern Indiana Conference Titles

38 Northern Indiana Conference Coaches of the Year

2,272 Northern Indiana All Conference

26 Northern Indiana Conference MVP’s


1966 Boys Swimming State Champions


1966 Wrestling State Champions


1967 Boys Swimming State Champions


1968 Boys Swimming State Champions


1973 Boys Golf State Champions


1974 Boys Tennis State Champions


1976 Volleyball State Champions


1978 Volleyball State Champions

 


Football

Northern Indiana Conference Champions

1955     1956     1966     1970     1985

Girls Soccer

Sectional Champions

1997     2002     2004

Regional Champions

2002

Northern Indiana Conference Champions

1995     1996     1997     1999     2001     2002

Boys Soccer

Sectional Champions

1994     1998     1999     1999     2000     2006

Regional Champions

1994     1999

Semi State Champions

1994

State Runner Ups

1994

Girls Tennis

Sectional Champions

1975     1976     1977     1981     1983

Regional Champions

1975     1973     1980     1981

State Runner Ups

1979 1980

Northern Indiana Conference Champions

1980     1981     1982     2001

Boys Tennis

Sectional Champions

1971     1974     1980     1981     1982     1983     1985     1986

Regional Champions

1974     1980     1981     1982     1983    1985     1986

Semi State Champion

1980     1981     1982     1983     1986

State Runner Ups

1982

State Champions

1974

Northern Indiana Conference Champions

1957     1958     1964     1971     1974     1975     1978     1981     1982     1984     1985

Boys Golf

Sectional Champions

1971     1973     1984     1988

Regional Champions

1972     1973     1974     1988

State Runner Ups

1972     1988

State Champions

1973

Northern Indiana Conference Champions

1972     1973     1988

Volleyball

Sectional Champions

1976     1978     1973     1982     1983     1987     1990

Regional Champions

1976     1978     1973     1982

Semi State Champions

1982

State Champions

1976     1978

Northern Indiana Conference Champions

1976     1977     1978

Girls Cross Country

Sectional Champions

1997

Regional Champions

1997

Northern Indiana Conference Champions

1997     1998

Boys Cross Country

Sectional Champions

1966     1980     1984

Regional Champions

1980

Northern Indiana Conference Champions

1981

Boys Basketball

Sectional Champions

1944     1958     1967     1971     1973     1974     1979     1984     1998     2007     2012     2013     2017

Regional Champions

1973

Semi State Champions

1973

State Runner Ups

1973

Northern Indiana Conference Champions

1960     1970     1971     1973     1974     1975     1978     1979     1985     1989     2013     2017

Girls Basketball

Sectional Champions

1982     1991     1992     1993     2001

Regional Champions

1982

Northern Indiana Conference Champions

1981     1986     1992     1993     2003

Boys Swimming

Sectional Champions

1963     1964     1965     1966     1967     1968     1974     1977     1979

State Runner Ups

1962     1963     1964     1974     1977

State Champions

1966     1967     1968

Northern Indiana Conference Champions

1959     1960     1961     1964     1965     1966     1967     1968     1969

1970     1971     1972     1973     1974     1975     1977     1979

Girls Swimming

Sectional Champions

1975

Wrestling

Sectional Champions

1965     1966     1974     1975

Regional Champions

1967

State Champions

1966

Northern Indiana Conference Champions

1964     1965     1966     1974     1975

Baseball

Sectional Champions

1971     1978     1979     1993     2000     2009

Regional Champions

1971     1978     1979

Northern Indiana Conference Champions

1944     1952     1953     1955     1959     1970     1971     1977     1979     1988

Softball

Sectional Champions

1986     1992     2005     2007

Northern Indiana Conference Champions

1983     1984

Girls Track and Field

Sectional Champions

1980     1981     1982     1983     1998     1999     2000     2001     2003     2015

Regional Champions

1998     1999     2000     2001     2002     2005     2011

Northern Indiana Conference Champions

1980     1981     1982     1998     1999     2000     2001     2005

Boys Track and Field

Sectional Champions

1945     1946     1961     1976     1977     1978     1986     2008

Northern Indiana Conference Champions

1961     1977     1978     1979

IHSAA Mental Attitude Award Winners

Michael Slowey        1976     Boys Swimming

Gina Fragomeni       1978      Volleyball

Matthew Koscielski 1980     Boys Tennis

Paul Koscielski         1983     Boys Tennis

State Runner Ups Coaches

Michael Allen – 1982 – Boys Tennis

George Griffith – 1972 – Boys Golf

Jerry Flanagan – 1988 – Boys Golf

Dave Hadaway – 1973 – Boys Basketball

Don Coar – 1962 – Boys Swimming

Don Coar – 1963 – Boys Swimming

Don Coar – 1964 – Boys Swimming

Steve Smith – 1974 – Boys Swimming

Steve Smith – 1977 – Boys Swimming

State Champion Coaches

John McNarnery – 1974 – Boys Tennis

Doan Coar – 1966 – Boys Swimming

Don Coar – 1967 – Boys Swimming

Don Coar – 1968 – Boys Swimming

Morris Aronson – 1966 – Wrestling

Northern Indiana Conference All Sports Champions

1966-1967      1969-1970     1970-1971     1972-1973     1977-1978     1978-1979     1981-1982

Northern Indiana Conference Coach of the Year

The following coaches have been named Coach of the Year by the NIC. The NIC began naming a Coach of the Year in each sport since the mid 1990s

Craig Redman – 2012 – Football

Caryn MacKenzie – 1998 – Girls Soccer

Caryn MacKenzie – 1999 –  Girls Soccer

Caryn MacKenzie – 2001 – Girls Soccer

Caryn MacKenzie – 2016 – Girls Soccer

Dan Deeter – 2006 – Boys Soccer

Phil McCarthy – 1994 – Boys Tennis

Phil McCarthy – 1995 – Boys Tennis

David Martin – 2009 – Boys Tennis

Jamal Henry – 2014 – Boys Tennis

David Spaulding – 2013 – Boys Golf

Randy Issacson – 1997 – Girls Cross Country

Randy Issacson – 1998 – Girls Cross Country

Randy Issacson – 1997 – Boys Cross Country

Milt Cooper – 2013 – Boys Basketball

Milt Cooper – 2017 – Boys Basketball

Rick Ankney – 1993 – Girls Basketball

Jeff Hull – 2003 – Girls Basketball

Leon Scott – 2014 – Girls Basketball

Dick Beard – 1996 – Boys Swimming

Corey Sinkovics – 2002 – Wrestling

Corey Sinkovics – 2004 – Wrestling

Craig Redman – 2013 – Wrestling

George Rice – 2000 – Softball

Ed Kelly – 1998 – Girls Track and Field

Ed Kelly – 2000 – Girls Track and Field

Ed Kelly – 2001 – Girls Track and Field

Bruce Urban – 2005 – Girls Track and Field

Randy Griffith – 2014 – Boys Track and Field

Northern Indiana Conference MVP

The following are John Adams student athletes who have been named the Most Valuable Athlete in their respective sports. The NIC began naming a Most Valuable Athlete Award in the mid 1990s.

Allen McPhearson – 2008 – Football

DelShawn Pickett – 1993 – Football

Heather Jones – 1994 – Girls Soccer

Lindsey Jones – 1996 – Girls Soccer

Lindsey Jones – 1997 – Girls Soccer

Bethany Keuper – 2000 – Girls Soccer

Korin Maciulski – 2002 – Girls Soccer

Armando Femia – 1997 – Boys Soccer

Richard Trejo – 2002 – Boys Soccer

Emily Wein – 2007 – Girls Tennis

Emily Wein – 2006 – Girls Tennis

Emily Wein – 2005 – Girls Tennis

Allyson Scherb – 2003 – Girls Tennis

Allyson Scherb – 2002 – Girls Tennis

Mike Marshall – 1996 – Boys tennis

Omar Turk – 2008 – Boys Tennis

Omar Turk – 2009 – Boys Tennis

Sonya Sterba – 1996 – Girls Cross Country

Sonya Sterba – 1997 – Girls Cross Country

Katie Koellner – 2000 – Girls Cross Country

Jeff Hoover – 2002 – Boys Cross Country

Jeff Hoover – 2003 – Boys Cross Country

Andrew Timmons – 2012 – Boys Cross Country

Jacob Timmons – 2013 – Boys Cross Country

Tracey Pearson – 1993 – Girls Basketball

Sam Ferdig – 2013 – Wrestling

Lindsey Jones – 1997 – Girls Track and Field

Katie Koellner – 1998 – Girls Track and Field

Katie Koellner – 2000 – Girls Track and Field

Sheila May – 2001 – Girls Track and Field

LaQuesha Taylor – 2002 – Girls Track and Field

Aaliyah McKinney – 2011 – Girls Track and Field

Aaliyah McKinney – 2012 – Girls Track and Field

Joselyn Mwenifumbo – 2017 – Girls Track and Field

Joselyn Mwenifumbo – 2018 – Girls Track and Field

Adrian Swanson – 1995 – Boys Track and Field

Logan Griffith – 2009 – Boys Track and Field

Andrew Timmons – 2014 – Boys Track and Field

Brandon Wadley – 2016 – Boys Track and Field

Northern Indiana Conference Championship Coaches

Bill Ferrell – 1985 – Football

Bob Wilbur – 1970 – Football

Jerry Planutis – 1960 – Football

John Murphey – 1956 – Football

John Murphey – 1955 – Football

Caryn MacKenzie – 1995 – Girls Soccer

Caryn MacKenzie – 1996 – Girls Soccer

Caryn MacKenzie – 1997 – Girls Soccer

Caryn MacKenzie – 1999 – Girls Soccer

Caryn MacKenzie – 2001 – Girls Soccer

Caryn MacKenzie – 2002 – Girls Soccer

Ann Hamilton – 1980 – Girls Tennis

Ann Hamilton – 1981 – Girls Tennis

Ann Hamilton – 1982 – Girls Tennis

Sarah Stanchin  – 2000 – Girls Tennis

Ernie Kaeppler – 1957 – Boys Tennis

Ernie Kaeppler – 1958 – Boys Tennis

Ernie Kaeppler – 1964 – Boys Tennis

John McNarney – 1971 – Boys Tennis

John McNarney – 1974 – Boys Tennis

John McNarnery – 1975 – Boys Tennis

Mike Allen – 1980 – Boys Tennis

Mike Allen – 1981 – Boys Tennis

Mike Allen – 1982 – Boys Tennis

Mike Allen – 1984 – Boys Tennis

Phil McCarthy – 1995 – Boys Tennis

Jerry Flanagan – 1988 – Boys Golf

George Griffith – 1973 – Boys Golf

George Griffith – 1972 – Boys Golf

Sue Ganser – 1976 – Volleyball

Sue Ganser – 1977 – Volleyball

Sue Ganser – 1978 – Volleyball

Randy Issacson – 1997 – Girls Cross Country

Randy Issacson – 1998 – Girls Cross Country

Doug Snider – 1981 – Boys Cross Country

Warren Seaborg – 1960 – Boys Basketball

Dave Hadaway – 1970 – Boys Basketball

Dave Hadaway – 1971 – Boys Basketball

Dave Hadaway – 1973 – Boys Basketball

Dave Hadaway – 1974 – Boys Basketball

Dave Hadaway – 1975 – Boys Basketball

Dave Hadaway – 1978 – Boys Basketball

Dave Hadaway – 1979  -Boys Basketball

Dave Hadaway – 1985 – Boys Basketball

Dave Hadaway – 1989 – Boys Basketball

Milt Cooper – 2013 – Boys Basketball

Milt Cooper – 2017 – Boys Basketball

Bob Elum – 1981 – Girls Basketball

Tim Nemeth – 1986 – Girls Basketball

Rick Ankney – 1992 – Girls Basketball

Rick Ankney – 1993 – Girls Basketball

Jeff Hull – 2003 – Girls Basketball

Joe Laiber – 1959 – Boys Swimming

Bob Scannell – 1960 – Boys Swimming

Bob Scannell – 1961 – Boys Swimming

Don Coar – 1964 – Boys Swimming

Don Coar – 1965 – Boys Swimming

Don Coar – 1966 – Boys Swimming

Don Coar – 1967 – Boys Swimming

Don Coar – 1968 – Boys Swimming

Don Coar – 1969 – Boys Swimming

Dennis Stities – 1970 – Boys Swimming

Dennis Stites – 1971 – Boys Swimming

Denniss Stites – 1972 – Boys Swimming

Dennis Stites – 1973 – Boys Swimming

Steve Smith – 1974 – Boys Swimming

Steve Smith – 1975 – Boys Swimming

Steve Smith – 1977 – Boys Swimming

Steve Smith – 1979 – Boys Swimming

Morris Aronson – 1964 – Wrestling

Morris Aronson – 1965 – Wrestling

Morris Aronson – 1966 – Wrestling

Morris Aronson – 1974 – Wrestling

Morris Aronson – 1975 – Wrestling

??? – 1944 – Baseball

Casey Schwartz – 1952 – Baseball

Casey Schwartz – 1953 – Baseball

Casey Schwartz – 1955 – Baseball

Casey Schwartz – 1959 – Baseball

Len Buczkowski – 1970 – Baseball

Len Buczkowski – 1971 – Baseball

Len Buczkowski – 1977 – Baseball

Len Buczkowski – 1979 – Baseball

Len Buczkowski – 1988 – Baseball

Bryan Flora – 1983 – Softball

Bryan Flora – 1984 – Softball

Bob Reed – 1980 – Girls Track

Bob Reed – 1981 – Girls Track

Bob Reed – 1982 – Girls Track

Ed Kelly – 1998 – Girls Track

Ed Kelly – 1999 – Girls Track

Ed Kelly – 2000 – Girls Track

Ed Kelly – 2001 – Girls Track

Bruce Urban – 2005 – Girls Track

???  – 1961 – Boys Track

Andy Mahil – 1977 – Boys Track

Andy Mahil – 1978 – Boys Track

Andy Mahil – 1979 – Boys Track